а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виолина

мн. виолини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5078
Гудачки инструмент со четири жици, највисок според тонскиот регистар од сите гудачки инструменти.
Англиски: violin
Употреба: Музика и танц
Примери:
Концерт за виолина и оркестар.
Ја земаше виолината и свиреше ориентална музика.
Изрази
Прва виолина - виолина што води во оркестарот.
Прва виолина - тој што се истакнува над сите, тој што има главен збор во нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК