а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виолетов

виолетови
Вид збор: Придавка
Што е со боја на темјанушка.
Англиски: lilac
Примери:
Слезот има нежни виолетови цветови.
Виолетова боја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи