а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виолетен

виолетниот
Вид збор: Придавка
Што е со синоцрвена боја, со боја на темјанушка.
Англиски: lilac
Примери:
Сонцето го открива виолетниот прелив на гушките од гулабите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК