а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виола

мн. виоли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28799
Гудачки инструмент со четири жици, по големина и според тонскиот регистар помеѓу виолина и виолончело.
Англиски: viola
Употреба: Музика и танц
Примери:
Виолите даваат плачливо ехо.