а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

винт

мн. винтови
Вид збор: Именка, машки род
1. Машински цилиндричен (обично шестостран) елемент со спирален навој.
Англиски: nut Германски: Schraubenmutter Албански: torz
Употреба: Технологија
2. Алатка за навртување, алатка што работи на принципот на навртување.
Англиски: thread Германски: Gewinde Албански: vidhë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК