а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вински

винскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17783
Што е од вино, што се однесува на вино.
Англиски: wine Албански: vere, i verës
Употреба: Гастрономија
Примери:
Вински оцет.
Винска чаша.
Винска мушичка.
Винска карта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК