а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вино

мн. вина
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 610
Алкохолен пијалак добиен со ферментација на сок од грозје.
Англиски: wine Албански: verë, venë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Младо, црвено, бело, суво, десертно, пенливо вино.
Ако пијам рујно вино, пијам да те заборавам.
Вино пијам, ем ракија.
Изрази
Младото вино бргу преврива - бргу мине младоста со своите лудувања.
Изведенки
винце ср.
мн. винца
дем. и хип.
Пример: Е, што винце имам направено.