а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

винороден

винородниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 53151
Крај, регион богат со лоза и во кој се произведува многу вино; лозарски крај, регион.
Англиски: winegrowing
Употреба: Земјоделство
Примери:
Винородна земја.