а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виножито

мн. виножито
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9495
Оптичка атмосферска појава во форма на лак што настанува со прекршување на сончевите зраци низ дождовните капки, при што се добива спектар на белата боја од седум бои.
Латински: arcus caelestis Англиски: rainbow
Примери:
Се верува дека појавата на виножито означува бериќет.
Виножитото се појави веднаш по преврнувањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК