а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виногорје

мн. виногорја
Вид збор: Именка, среден род
Регион каде што се одгледува винова лоза, лозарски реон.
Англиски: winegrowing area
Употреба: Земјоделство
Примери:
Овој систем на кроење може со успех да се применува во сите наши виногорја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК