а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виновник

мн. виновници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е виновен за нешто.
Англиски: culprit
Примери:
Тој е виновник за сѐ што се случи на состанокот.
Изведенки
виновница ж.
мн. виновници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи