а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

винкулација

мн. винкулации
Вид збор: Именка, женски род
Условување на сопственичкото право кај хартии од вредност од страна на емитентот; именско поврзување на сопственоста.
Англиски: restriction of transferability Германски: Vinkulation
Употреба: Економија
Примери:
Залогот или винкулацијата мора да имаат сила на извршна исправа, согласно со закон.
Ние самите бираме какво каско, а винкулацијата е за банката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК