а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виндјакна

мн. виндјакни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19878
Кратка спортска јакна што штити од ветер.
Англиски: windcheater Германски: Windjacke
Примери:
Носеше кожена црна виндјакна.