а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

винарство

(едн.) винарството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 52586
Производство и преработка на вино.
Англиски: enology Албански: enologji, verëtari
Употреба: Економија
Примери:
Винарството во нашата земја е добро развиено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи