а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виме

мн. вимиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11089
Млечен жлездест орган кај некои домашни животни (крава, овца, коза).
Англиски: udder
Употреба: Земјоделство , Зоологија
Примери:
Добитокот се враќа од пасење со полни вимиња.