а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вилнее

вилнеат; вилнеј, вилнејте; вилнеев, вилнееја; вилнеел, вилнеен; вилнеејќи; вилнеав, вилнееја, вилнеан
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 31462
Беснее, се пројавува во голема сила.
Англиски: rage
Примери:
Водата на дотечената река вилнееше меѓу карпестите брегови.
Војната вилнееше околу нас.
Изведенки
вилнеење ср.
глаг. им.