а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виличи

(се) виличат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 51593
Се криви, ја криви устата во знак на потсмев, исмејување и сл.
Примери:
Детето ја развлекува устата, ја виличи.