а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виличест

виличестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 56780
1. Што е во облик на вила.
Примери:
Резултатите за интензитетната распределба на светлинското поле реализирана со дифракција на Гаусов сноп на виличест холограм се позитивни.
2. Што има развиени вилици.
Примери:
виличести спојки