а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виличен

виличниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на вилица.
Англиски: jaw Албански: i nofullës
Употреба: Анатомија
Примери:
Вилична коска.