а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вилино коњче

мн. вилини
Вид збор: Сложенка
Ранг: 41473
Инсект што живее покрај вода.
Латински: Anax imperator Англиски: dragonfly
Употреба: Зоологија
Примери:
Всушност, фреквенцијата на звукот што го произведуваат вилините коњчиња кога мавтаат со крилјата е меѓу 20 и 170 херци.
Во групата на загрозени видови на Осогово, заштитени со различни меѓународни конвенции, влегуваат и неколку видови вилини коњчиња.