а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вилает

мн. вилаети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5397
1. Област во Турското Царство со која управувал валија.
Англиски: district Турски: vilayet Албански: vilajet, distrikt
Употреба: Историја
Примери:
Битолски вилает
2. крај, област, роден крај
Англиски: region Албански: regjion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Еве го мојот вилает, веќе го слушам лавежот на кучињата.
Штрковите напролет се враќале во нашиот вилает.
Изрази
Темен вилает - земја под ропство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК