а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вилаетски

вилаетскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33569
Што се однесува на вилает.
Употреба: Историја
Примери:
Бил затворен во вилаетскиот затвор во Битола.
Вилаетската управа се грижеше за нив.