а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вилаетлија

мн. вилаетлии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34495
роднокраец, земјак
Англиски: compatriot
Употреба: Разговорно
Примери:
Таму пак се насобраа околу нив нови вилаетлии, прилепчани, велешани, тиквешани и други од Македонија.