а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вик

мн. викови
Вид збор: Именка, машки род
Силен глас, извикување со цел да се обрне внимание.
Англиски: shout
Примери:
Даде вик по него.
Во долината се разлеа заглушен вик.
Во селото утринската тишина почнаа да ја нарушуваат детски викови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи