а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

викот

мн. викоти
Вид збор: Именка, машки род
вик, врева
Англиски: shouting
Примери:
Однадвор дојдоа до нас викоти.
Кошмарен викот се слушаше по улицата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи