а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

викотница

мн. викотници
Вид збор: Именка, женски род
викање, врева, викот
Англиски: shouting
Примери:
До нас допреа викотници, удари, офкање.
Од двете улички се зачу силна викотница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи