а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виконт

мн. виконти
Вид збор: Именка, машки род
Аристократ по ранг меѓу гроф и барон, во Франција, Англија и во други земји.
Англиски: viscount
Примери:
Под бароните и виконтите стојат т.н. аристократи со земјиште кои се нарекуваат баронети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи