а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

викинг

мн. викинзи
Вид збор: Именка, машки род
Средновековен скандинавски морнар и воин.
Англиски: viking
Употреба: Историја
Примери:
Викинзите биле воинствени припадници на Норманите, страствени корисници на бродови, истражувачи и трговци.
Историчарите на универзитетот во Кембриџ тврдат дека историјата на викинзите е погрешно толкувана.
Изведенки
викиншки прид.
викиншкиот
Што се однесува на викинг.
Пример: викиншки код
FlexiMac
 менување на македонски глаголи