а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

викендичка

мн. викендички
Вид збор: Именка, женски род
Куќичка во која се поминува викендот, куќичка за одмор.
Англиски: bungalow
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Нашата викендичка е од природни материјали.
Жителите на куќите и викендичките лоцирани на патот кон селото Пчиња, наскоро ќе бидат приклучени на градската водоводна мрежа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи