а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

викач

мн. викачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што многу вика, прави викотница.
Англиски: loudmouth Албански: poterexhi
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој е голем викач.
2. Тој што објавува нешто, што повикува некого, обично по судски налог.
Англиски: barker Албански: bërtitës
Употреба: Архаизам
Примери:
Викачот тропаше со тапанот и им кажуваше на луѓето дека дошле војниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи