а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визура

мн. визури
Вид збор: Именка, женски род
Замислена линија што поаѓа од окото на набљудувачот и оди низ дурбин право до предметот на посматрањето.
Англиски: view
Примери:
Во таа визура опозицијата се јавува како незаконит и противуставен бунтовник.
визура на новата чувствителност
Ја пополни празнината и ја затвори онаа бездушна визура со објектот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи