а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визуелизира

визуелизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Претстави визуелно, сликовито.
Англиски: visualize
Изведенки
визуелизација ж.
Пример: Како уметник тој има посебен ликовен правопис, самостојна визуелизација и креација која не може да се копира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи