а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визуелен

визуелни
Вид збор: Придавка
Што е видлив, што се гледа.
Англиски: visual
Примери:
Визуелни и акустични претстави.
Богата визуелна имагинација.
визуелни сензации
визуелен ефект
Изведенки
1. визуелно прил.
2. визуелност ж.
Пример: исклучителна визуелност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи