а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визија

мн. визии
Вид збор: Именка, женски род
1. Халуцинација на сетилото за вид која ја сметаме за вистинито, без потпора во реалниот свет.
Англиски: apparition Албански: vizion
Примери:
Посегна кон снежната визија пред него, кон ликот на девојката што ја сакаше.
2. Гледање во иднината.
Англиски: vision Албански: vizion
Примери:
Пророчките визии стануваа се почести и пореални.
3. Претстава за нешто што се очекува, се предвидува, се пожелува.
Англиски: vision Албански: vizion
Примери:
Тој има јасна визија за својата иднина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи