а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визитен

визитни
Вид збор: Придавка
Што е наменет за визити, што се однесува на визита.
Примери:
Визитната картичка ја предаде на жената што му ја отвори вратата.
Ги прими во визитната одаја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи