а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визита

мн. визити
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9239
1. Посета, одење на гости.
Англиски: visit Албански: vizitë
Примери:
Тој ги покани на визита, на кафе.
Вечер одеше во проштална визита кај вујковците.
2. Редовна лекарска посета во болнички услови.
Англиски: round Албански: vizitë
Употреба: Медицина
Примери:
На попладневната визита докторот ми ја одреди терапијата.