а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визитација

мн. визитации
Вид збор: Именка, женски род
Посета, смотра, преглед, особено на состојбата во која се наоѓа некоја установа.
Англиски: visitation
Примери:
Дошол еднаш во селото и владиката од Битола во канонска визитација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи