а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визир

мн. визири
Вид збор: Именка, машки род
1. Дел од шлемот што се става преку очите, подвижна решетка.
Англиски: visor Албански: ballik
2. Нишан, направа преку која се нишани со огненото оружје.
Англиски: sight Албански: shënjestër
Употреба: Воен термин
Примери:
Прецизен визир.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи