а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визира

визираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Стави, става виза на пасош, на патна исправа.
Англиски: visa Албански: vë vizë
Употреба: Дипломатија
Примери:
Нашите пасоши ги визира грчкиот конзулат во Скопје.
2. Насочува, управува поглед во определен предмет, зема на око, опсервира определен предмет или појава.
Англиски: view Албански: merr në shënjestër
Примери:
Уметникот го визираше со моливот својот модел.
Астрономите со најмодерни инструменти го визираа соѕвездието Лира.
Изведенки
визирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи