а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визионер

мн. визионери
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што може да ги предвиди случувањата, видовит човек.
Англиски: visionary Албански: vizionar
Примери:
Тој е визионер, човек на иднината.
2. Човек што се занесува, фантазер.
Англиски: visionary Албански: vizionar, fantazer
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е искрен сонувач и самоуверен визионер.
Изведенки
1. визионерка ж.
визионерки
2. визионерски прид.
визионерските
FlexiMac
 менување на македонски глаголи