а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визглавје

мн. визглавја
Вид збор: Именка, среден род
Перница, место на кое се става главата при спиење.
Англиски: pillow
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
(нар. поез.) Камен клала визглавје / со трева се покрила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи