а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

визба

мн. визби
Вид збор: Именка, женски род
Просторија во куќа што се наоѓа под нивото на приземјето.
Англиски: cellar Турски: izbe
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Винарска визба - претпријатие што произведува и чува вино.
Слегов долу во визбата.
Од визбите дознаваме дека годинашниов гроздобер ќе биде во знак на белото грозје.
Изведенки
1. визбиче ср.
мн. визбичиња
дем.
2. визбуле ср.
мн. визбулиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи