а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виза

мн. визи
Вид збор: Именка, женски род
1. Дозвола од странска влада за престој, влез или за премин низ нејзината земја.
Англиски: visa Албански: vizë
Употреба: Дипломатија
Примери:
Влезна виза.
Транзитна виза.
2. Дозвола, согласност за нешто.
Англиски: permission Албански: vizë, leje
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тој доби виза од менторот да ја брани својата дисертација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи