а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вие

Вид збор: Заменка
1. (вам, ви; вас, ве) Лична заменка за второ лице множина; се употребува за обраќање кон множество лица или кон едно лице како претставник на множеството.
Англиски: you Албански: ju
Примери:
Ако сакате, и вие дојдете со нас.
Вие прво договорете се, па кажи ни што ви треба.
2. За учтиво обраќање - Вие (кон едно лице) наместо ти.
Англиски: You Албански: ju
FlexiMac
 менување на македонски глаголи