а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видра

мн. видри
Вид збор: Именка, женски род
Животно со издолжено тело приспособено за живот во и покрај вода, многу подвижно и брзо.
Латински: Lutra lutra Англиски: otter
Употреба: Зоологија
Примери:
Видрата го фати рипчето, се преврте на плеќи и слатко го изеде пред очите на љубопитните посетители.
Изведенки
видричка ж.
мн. видрички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи