а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видовиште

мн. видовишта
Вид збор: Именка, среден род
гледање, посета, визита
Англиски: visit
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Пред четири години беше на видовиште во татковината и пак се врати тука, на туѓина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи