а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видовит

видовити
Вид збор: Придавка
Што може да гледа, да предвидува работи што ќе се случат во иднина.
Англиски: clairvoyant
Примери:
Видовитата жена им ја претскажуваше судбината на луѓето.
Изведенки
видовитост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи