а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видно

Вид збор: Прилог
видливо, очевидно
Англиски: obvious
Примери:
Беше видно возбуден од средбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи