а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видлив

видливи
Вид збор: Придавка
Што може да се види, што се гледа.
Англиски: visible
Примери:
Го изложуваше планот со видливи знаци на возбуда.
Едвај видлива насмевка му се појави на лицето.
Изведенки
видливо прил.
Пример: Две намовнати раце видливо се тресеа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи