а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видливост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Својство на тоа што може да се види.
Англиски: visibility Албански: dukshmëri
2. Состојба во атмосферата во однос на можноста повеќе или помалку да се види, да се гледа.
Англиски: visibility Албански: dukshmëri
Примери:
Добра видливост.
Намалена видливост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи